Domácí hobby dílna, ManCave

Mým oblíbeným tématem jsou návrhy domácích dílen, nebo - chcete li také "ManCave" jakési moderní "jeskyně" pro muže.

Aaa_interier1a     Interier_dilny1_-s-popisem

Použité fotografie v tomto článku jsou z mnou navržené dílny vytvořené pro motocyklového závodníka. Tomu je poplatný design a barvy, dílna je tématická. Má také však univerzální část, a část "pohody s přáteli" která z ní dělá opravdovou ManCave se vším všudy. Možná řeknete, ž eto u Vás není možné, protože zde bylo možno postavit nový objekt a je mi jasné, že takové štěstí se bohužel nenaskytne často. Viděla jsem nádherné dílny ve starých stodolách, v přístavcích u domu... Design vonící dřevem, design ve stylu nádherných českých 60 tých let, nebo někerý ze stylů kterými se můžeme inspirovat v USA, kde je jakási "kultura" ManCave velmi rozšířená.

Pocha na vložených ilustračních fotografiích vypadá obrovská, když si však uvědomíte, že se jedná především o garáž v základu pro dvě auta, která je rozšířená pro část s dílnou, už to tak nereálně - při práci na projektu Vašeho nového domu - možná nevypadá :-) 

Hobby_dilna_mancave4438    Hobby_dilna_mancaveimg_1948    Hobby_dilna_mancaveimg_1949    Hobby_dilna_mancave2840

TYPY DÍLEN, MANCAVE

- Mám zkušenosti s minidílničkami do paneláku - zabudované do části vestavěné skříně nebo v rámci pracovny. Vše je otázkou využití místa, osvětlení a ergonomie.

- oblíbeným řešením bývá využití zahradního domku - můžete si tak dílnu "přidat" na již hotový pozemek a zakomponovat ji do Vašeho života pokud jste na ni při stavbě domu zapomněli a teď by se Vám hodila. Přistavět k ní lze i pergolu s grilem a rozšířit tak její plochu i na venkovní kryté prostory, což se někdy může hodit.

- někdy lze přidat jakousi "dílenskou stěnu" do garáže pokud máte více místa.

- samozřejmě srdeční záležitostí jsou hobby dílny a ManCave pro které můžeme vytvořit dostatečný prostor, vyhradit či postavit pro ně místnost.

Přístup designera k domácím dílnám..

Je to trošku odlišná práce od celého dalšího interiéru.

Pro mě je to osobně velké téma.

Je mi líto, že v novostavbách nebývá myšleno na tak praktickou součást domu jako je dílna! Přestože tolik pozornosti věnujeme každé z dalších místností,  dílna většinou - pokud je již vytvořena - dostane "co zbylo". (Samozřejmě těžký robustní ponk z fošen po dědovi považuji za poklad!) 

Já považuji dílnu za takovou další "kuchyni". A to zejména z hlediska promyšlenosti.

Chtěla bych Vás přesvědčit že taková dílna, chcete-li ManCave moderního muže (nebo ženy) si zaslouží velkou pozornost a péči, stejně jako ostatní prostory ve Vašem domě.


Zaměřuji se především na praktičnost a atmosféru v dílně, nasvělení. Variabilitu a mobilitu různých úložných systémů a držáků tak, aby bylo vše dobře přístupné a současně Vás neobtěžovalo udržovat dílnu uspořádanou.

ManCave hobby dilna Domaci hobby dilna navrh designera

Nemám ambice doporučovat Vám konkrétní stroje či nářadí. 

Potřebuji znát účel Vaší dílny, zda plánujete pracovat spíše se dřevem, kovem, 3D tískem, elektronikou či opravovat auta.

ManCave hobby dilna Domaci hobby dilna navrh designera

Někdy je potřeba k domu jen zkrátka univerzální dílna, aby se muž mohl postarat o běžné opravy dětských hraček či zařízení domácnosti a zahrady.... Aby mohli všichni doma společně něco tvořit, ať už jsou to ptačí budky nebo sofistiovatelné programovatelné hračky.

Speciálním provedením domácích dílen  které k nám doputovalo z USA a úspěšně se šíří - jsou takzvané ManCave. Atmosféra toho, když muži něco kutí společně je nezapomenutelná, určitě k tomu přispěje také možnost sednout si k baru či sledovat fotbalový zápas. Jen tak mezi chlapy, místo pro Vás. Místo, kde se můžete zavřít a tvořit. Nebo se setkat s přáteli nad společným projektem, či tvořit s dětmi.

Součástí takové ManCave  tak může být také bar, sedačka či televize s playstationem.

Jak Vám Může designer pomoci takové místo vytvořit?

Potřebuji znát Vaše požadavky. Pokud jste nadšenec do výroby čehokoliv a součástí Vaší dílny bude soustruh, protahovačka, hoblovka a pod... vytvoříme pracovní zóny a členění tak, aby se se vším dalo dobře manipulovat. Ergonomie a zraková hygiena je důležitá v kuchyni i v dílně.

Součástí velkorysejší dílny může být také bar, sedačka či televize s playstationem.

Zkrátka, ať už Vaše dílnička bude v paneláku v části vestavěné skříně v chodbě, nebo v zahradním domku u domu či si pro ni chystáte v novém /rekonstruovaném domě speciální místo, budu moc ráda, když se na mne obrátíte. Pomůžu Vám vytvořit Váš speciální prostor, který bude nejen funkční, ale také krásný a s osobitou atmosférou.

Kdo vybavení dílny vyrobí / dodá a kolik to stojí?

Většinou používám na trhu dostupné komponenty, které se dají zakoupit online (kovové skříňky, organizéry), které doplňuji promyšlenými a lety prověřenými "tipy" z vlastní kuchyně. Samozřejmě, že řada pracoven a dílen je také vytvořená pro ženy, fanynky práce s pedigem, šití, modelování z keramické hlíny či práce s překližkou mám také ve své historii spokojených zákaznic.

 Takový projekt na vybavení domácí dílny je odlišný od návrhu interiéru a jeho cena se pohybuje přibližně od 3000kč výše. Nacenění projektu je vždy - jako u každé naší spolupráce - známé předem, takže předem víte , zda  se Vám naše vzájemná spolupráce a moje invence vyplatí.

Výstupem je 3D projekt + seznam doporučeného  zařízení společně s rozměry a rozvržením osvětlení a elektroinstalací.

Dle projektu si můžete dílnu sami s přáteli zařídit, nebo ji pro Vás namontujeme "na klíč". Záleží, co Vám Vaše časové možnosti dovolí, a jaká je Vaše preference.

Těším se na případnou spolupráci!